Početna strana > Hronika > Jorgos Papandreu: Zemlje zapadnog Balkana 2014. u EU
Hronika

Jorgos Papandreu: Zemlje zapadnog Balkana 2014. u EU

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 04. januar 2010.

Balkan mora da krene krupnim koracima napred i oslobodi se konflikata iz prošlosti, ocenio grčki premijer na ambasadorskoj konferenciji u Beogradu

Ciljna godina za priključenje zemalja zapadnog Balkana Evropskoj uniji je 2014, rekao je u Beogradu Jorgos Papandreu, grčki premijer i ministar spoljnih poslova. Papandreu, koji je počasni gost treće konferencije ambasadora Srbije, ocenio je da region zapadnog Balkana mora da krene „krupnim koracima napred i da otrese sa sebe ratove i konflikte iz prošlosti”.

Grčka je motor pokretač agende 2014. da sve zemlje zapadnog Balkana do te godine postanu članice EU i taj cilj je ostvariv, istakao je grčki premijer, a prenosi Tanjug. On je dodao da će okončanje puta ka EU zahtevati od država koje žele da uđu u evropsku porodicu naroda „miroljubivo rešavanje konflikata od svih strana i poštovanje ljudskih i manjinskih prava, kao i borbu protiv ilegalnih migracija, organizovanog kriminala i korupcije”. On je poručio da će Grčka na tom putu biti najvažniji oslonac i prijatelj Srbiji.

Govoreći o pitanju Kosova, Papandreu je istakao da je to kompleksno pitanje i da se Grčka zalaže za rešenje koje će biti zasnovano na povelji UN i poštovanju međunarodnog prava. Papandreu je kazao da njegova zemlja podržava stav Srbije da se obrati Međunarodnom sudu pravde i traži savetodavno mišljenje o legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova.

Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić, prethodno je, otvarajući u Palati „Srbija” dvodnevnu konferenciju, najavio da će prioriteti spoljne politike Srbije u narednih godinu dana biti nastavak procesa evropskih integracija, mirna odbrana ustavnog poretka, konsolidacija stabilnosti i saradnje u regionu i produbljivanje ekonomske saradnje sa državama sveta.

Jeremić je istakao da će Srbija u 2010. godini nastaviti sa pažljivo balansiranom i aktivnom spoljnom politikom, koja će se bazirati na četiri stuba – Briselu, Moskvi, Pekingu i Vašingtonu, kako je to definisao predsednik Srbije Boris Tadić, prenosi Fonet.

Govoreći o agendi 2014, Jeremić je istakao da veruje da „obećanje u Solunu može da bude ispunjeno u Atini 2014”. Kad je reč o regionu, Jeremić je istakao da Srbija pridaje veliki značaj dobrim odnosima sa susedima i da će u 2010. nastaviti da deluje kao ključna zemlja regiona pozicionirana tako da može da deluje kao faktor evrointegracija za ceo region. On je naglasio i da je stabilnost Bosne i Hercegovine najznačajnija za stabilnost celog regiona.

Kao prioritet spoljne politike Srbije Jeremić je istakao i ekonomsku diplomatiju napomenuvši da će Srbija tokom 2010. godine predsedavati Ceftom.

Vuk Jeremić je zahvalio Papandreuu na dolasku u Beograd podsetivši se trenutaka posle petooktobarskih promena 2000. godine. „Sećam se kada sam ga kao mladi aktivista nervozno čekao ispred Centra ’Sava’ posle mirne revolucije u oktobru 2000. On je došao i pružio mi ruku, rekavši: ’Čestitam, Srbija je danas počela svoj evropski put’”, zaključio je Jeremić obraćanje ambasadorima učesnicima konferencije.